aktualnościGOV

Rada AGRIFISH w Brukseli – ważne tematy dla rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa

Poniedziałkowe posiedzenie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli koncentrowało się na ważnych kwestiach rolnictwa, rybołówstwa i leśnictwa. Polską delegację prowadził minister Robert Telus.

Rybołówstwo – Uprawnienia do Połowów na 2024 r.
Ministrowie dyskutowali o uprawnieniach do połowów w Atlantyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Polska wyraziła nadzieję na osiągnięcie porozumień z państwami trzecimi przed grudniem, aby flota UE mogła rozpocząć działalność połowową od stycznia 2024 r.

Rolnictwo – Najważniejsze Tematy
Głównymi tematami były konkluzje Rady dotyczące długoterminowej wizji obszarów wiejskich UE i projekt rozporządzenia w sprawie roślin uzyskanych za pomocą nowych technik genomowych.

Konkluzje o Długoterminowej Wizji dla Obszarów Wiejskich UE
Ministrowie rolnictwa jednogłośnie zatwierdzili konkluzje. Polska poparła te konkluzje, deklarując zaangażowanie w ich realizację. Minister Telus podkreślił znaczenie uwzględnienia wyzwań demograficznych i roli spółdzielni rolniczych w realizacji zadań gospodarczych, społecznych i środowiskowych.

Nowe Techniki Genomowe
Hiszpańska prezydencja i delegacja chorwacka przedstawiły stan prac nad projektem rozporządzenia w tej sprawie. Minister Telus wyraził sceptycyzm Polski wobec projektu Komisji Europejskiej, podkreślając wątpliwości co do NGT 2 i otwartość na dalsze prace dotyczące NGT 1.

Nowa Rola Rolników na Obszarach Wiejskich
Delegacja Włoch przedstawiła informację na temat wzmocnienia roli rolników na obszarach wiejskich, z poparciem Polski i innych krajów. Podkreślono potrzebę zapewnienia odpowiedniego finansowania WPR oraz przeglądu prawodawstwa Zielonego Ładu.

Częściowe Stosowanie Normy GAEC 8 w 2024 r.
Delegacja francuska zaproponowała odstępstwa od normy GAEC 8 dotyczące minimalnego udziału gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne. Polska opowiedziała się za utrzymaniem tymczasowych odstępstw od norm GAEC 7 i 8, umożliwiając rolnikom większą elastyczność w decyzjach produkcyjnych.

Leśnictwo
Komisja przedstawiła informacje o wdrażaniu strategii leśnej UE 2030. Minister Telus podkreślił, że implementacja powinna uwzględniać kompetencje państw członkowskich w zarządzaniu lasami.

Spotkania na Marginesie Posiedzenia Rady
Polska zainicjowała spotkanie 5 państw przyfrontowych, aby zabezpieczyć rynki rolne przed destabilizacją. Omówiono też jednostronny zakaz wwozu zbóż z Ukrainy oraz rozwój korytarzy solidarnościowych. Minister Telus uczestniczył również w spotkaniu z ministrami rolnictwa grupy wyszehradzkiej.

Spotkania Bilateralne
Minister Telus rozmawiał z komisarzem Januszem Wojciechowskim o aktualnej sytuacji w rolnictwie.

źródło: gov.pl


Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego piątkowego newslettera. Otrzymasz w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.

Dla dostawców rozwiązań w dziedzinie rolnictwa: Jeśli jesteś zainteresowany współpracą, skontaktuj się z nami. 

Zachęcamy również do bezpłatnego członkostwa w Krajowym Stowarzyszeniu Odpowiedzialnych Producentów Rolnych. Członkostwo otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Wypełnienie deklaracji online, zajmie Ci kilka minut.

Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button