aktualnościgospodarkaGOVprojektyśrodowiskozielony ład

PARP wyróżniła liderów w budowaniu polskiej Gospodarki o Obiegu Zamkniętym

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) nagrodziła łącznie 24 innowacyjne projekty w ramach najnowszego konkursu na najlepsze rozwiązania Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Są to różnorodne produkty i modele biznesowe, które dowodzą, że osiągnięcie efektów środowiskowych, a zarazem korzyści ekonomicznych, jest możliwe w niemal każdej branży, niezależnie od wielkości firmy. Laureaci otrzymali nagrody o łącznej wartości 540 tys. złotych.

Konkurs PARP skierowany był do przedsiębiorstw, które wdrażają w swojej działalności rozwiązania GOZ od co najmniej 6 miesięcy. Przeprowadzony został w dwóch kategoriach – produkt wdrożony (u uczestnika konkursu lub u jego klienta) oraz wdrożony model gospodarki o obiegu zamkniętym. Organizatorzy przyjęli w sumie 79 wniosków, z których dwa otrzymały nagrodę główną (po jednej w każdej kategorii), a kolejne 22 — specjalne wyróżnienia jury. W konkursie mogli wziąć udział przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski, niezależnie od wielkości firmy. Uczestnicy mieli za zadanie wykazać mierzalne efekty realizowanych działań w zakresie GOZ, korzyści z wdrożenia rozwiązania w przedsiębiorstwie oraz wpływ rozwiązania na otoczenie przedsiębiorstwa – kontrahentów, klientów i lokalną społeczność. Wyniki konkursu ogłoszono 21 listopada br. podczas gali zorganizowanej w warszawskim Studio Bank.  

„Od ponad dwóch dekad jesteśmy jedną z głównych instytucji publicznych wspierających zarówno polskie przedsiębiorstwa, jak i samorządy, we wzmacnianiu ich potencjału, konkurencyjności oraz innowacyjności. Taki był również cel zorganizowanego przez nas konkursu, w którym wzięło udział tak wiele różnych firm: od tych wielkich, stanowiących część międzynarodowych korporacji, po te najmniejsze, działające przede wszystkim lokalnie” – powiedział Mikołaj Różycki, prezes PARP.

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym (GOZ) lub inaczej gospodarka cyrkularna (ang. Circular Economy) to model biznesowy, który minimalizuje zużycie surowców oraz powstawanie odpadów. Jej celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poziomu wykorzystania energii. Tworzy ona zamknięte pętle procesów, w których powstające odpady traktowane są jako surowce w kolejnych fazach produkcji.

Takie działanie pomaga tworzyć zrównoważoną, niskoemisyjną i konkurencyjną gospodarkę wdrażającą idee tzw. eko-projektowania oraz zrealizować koncepcję 6R opartą na zasadach: odmów (refuse), ogranicz (reduce), używaj ponownie (reuse), naprawiaj (recover), oddaj do recyklingu (recycle), zastanów się co możesz zrobić lepiej (rethink). Wprowadzenie zmian w zakresie GOZ nie tylko służy środowisku naturalnemu, ale przede wszystkim wyróżnia firmę na rynku, zmniejsza koszty prowadzenia działalności oraz wpływa na jakość świadczonych usług.  

„Nasza gospodarka, z oczywistych przyczyn historycznych, przez dekady była bardzo energochłonna, jednak dzięki wysiłkowi takich firm jak laureaci tego konkursu, rodzimy biznes z coraz większymi sukcesami partycypuje w gigantycznym procesie transformacji energetycznej, wpisanym w plany strategiczne Unii Europejskiej i Polski” – dodał prezes PARP. 

Jak wynika z „Monitoringu innowacyjności polskich przedsiębiorstw” PARP, w 2022 roku dbałość o prośrodowiskowe aspekty oferowanych produktów i usług jest jedną z częstszych strategii konkurowania, przyjmowaną zarówno przez firmy innowacyjne (83 proc.), jak i nieinnowacyjne (75 proc.). Na spełnianie przez producentów zasad i norm zrównoważonej gospodarki coraz częściej zwracają uwagę również konsumenci, którzy poniekąd wymuszają na przedsiębiorstwach wprowadzanie takich zmian w oferowanych produktach.

W kategorii „Produkt wdrożony (u uczestnika konkursu lub u jego klienta)” złożono 35 wniosków. Nagroda główna trafiła do Bioelektra Group S.A. za rozwiązanie pt. „Wysokoefektywna technologia odzysku surowców i materiałów do wtórnego użycia z odpadów komunalnych”.

„Jestem dumny, że nasza autorska i całkowicie polska technologia znalazła uznanie w oczach jury. To również dowód dla wszystkich innych przedsiębiorstw zaangażowanych w budowę naszej Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, że ich praca naprawdę ma sens” – powiedział Damian Dytrych z Bioelektra Group S.A.

Wyróżnienia w tej kategorii konkursowej przyznano 11 laureatom: Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu ANMET Andrzej Adamcio, Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu GALKOR Sp. z o.o., Rebread Sp. z o.o., Hydropolis Sp. z o.o., Urvis Bike Sp. z o.o., PGE Ekoserwis S.A., Budimex S.A., Polskiej Korporacji Recyklingu, VEOLIA POŁUDNIE Sp. z o.o., ERG S.A. oraz Hochland Polska Sp. z o. o. Wśród opracowanych przez nich rozwiązań znalazły się m.in. kompleksowa technologia neutralizacji i oczyszczania ścieków przemysłowych, budowa przęsła mostu z elementów łopat wirnika turbiny wiatrowej, ponowne wykorzystanie czerstwego pieczywa jako alternatywy dla mąki czy wykorzystanie ciepła odpadowego z procesów hutniczych do ogrzewania mieszkań. 

Z kolei nagroda główna w kategorii „Wdrożony model gospodarki o obiegu zamkniętym” otrzymała firma BASF POLSKA Sp. z o.o. za rozwiązanie pt. „Zamykanie obiegu tworzyw sztucznych w procesie recyklingu chemicznego – współpraca w całym łańcuchu wartości”.

„Liczę, że tradycja tego konkursu będzie kontynuowana, gdyż cel jest rzeczywiście ważny – przekonanie wszystkich uczestników rynku oraz konsumentów do tego, że warto stawiać na rozwiązania wpisujące się w gospodarkę zrównoważoną” – podkreślał Rafał Zaremba ze spółki BASF Polska. 

Dodatkowo PARP wyróżniła w tej kategorii firmy: EASYFOOTINGS Henryk Zawiślak, Lafarge Cement S.A., GWDA Sp. z o.o., STILO Marek Wąsowski, Drogerie DOT Sp. z o.o., Zero Waste Design Sp. z o.o., New Solutions Group sp. z o.o, LDK Sp. z o.o. , Wielkopolskie Centrum Recyklingu – Sp. z o.o. w Jarocinie, BRAMY – SERWIS Dariusz Kaszkowiak oraz FAKRO PP Sp. z o.o. Jury doceniło projekty związane m.in. z regeneracją elektroniki sterowników bram przemysłowych, odzyskiem odpadów z produkcji betonu, dystrybucją środków czystości i kosmetyków opartą na wielokrotnym użyciu opakowań oraz pierwszą w Polsce internetową wypożyczalnię zabawek dla dzieci w modelu subskrypcyjnym. 

Laureatom przyznano nagrody główne w wysokości 50 tys. zł oraz wyróżnienia o wartości 20 tys. zł. Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
 


„PARP to nie tylko pieniądze i dotacje, ale również wiedza, wymiana doświadczeń i platforma współpracy pomiędzy wszystkimi uczestnikami rynku. Dlatego wierzę, że rozstrzygnięcie konkursu stanowi dopiero początek naszej bliskiej kooperacji ze wszystkimi laureatami, ponieważ chcemy towarzyszyć im w dalszym rozwoju oraz przedstawiać zwycięskie firmy jako wzór oraz inspirację dla innych, polskich przedsiębiorstw” – zaznaczyła Paulina Zadura, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w PARP. 

Konkurs na najlepsze rozwiązania Gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Poddziałanie 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB. 

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie PARP.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego piątkowego newslettera. Otrzymasz w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.

Dla dostawców rozwiązań w dziedzinie rolnictwa: Jeśli jesteś zainteresowany współpracą, skontaktuj się z nami. 

Zachęcamy również do bezpłatnego członkostwa w Krajowym Stowarzyszeniu Odpowiedzialnych Producentów Rolnych. Członkostwo otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Wypełnienie deklaracji online, zajmie Ci kilka minut.

Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button